WIANKI

Ostatniego dnia oktawy Bożego Ciała, w czwartek, kapłan święci wianki z kwiatów i ziół leczniczych. Są one symbolem ludzkiej pracy, a jednocześnie utożsamiają dar Boży służący ludziom i wszelkim stworzeniom. Seniorzy w ramach zajęć w Domu Seniora w Durlasach uwiły piękne wianki, które poświeci kapłan na wieczornej Mszy świętej w Lelisie.
Wianki robione są z rumianku, róż, mięty, rozchodnika, macierzanki, kopytnika, grzmotnika, jaśminu. Zatyka się je za obrazy świętych lub nad oknami. Przypisuje się wiankom leczniczą moc i działanie ochronne, kiedyś nawet wierzono, że zapobiegają urokom i odpędzają czarownice.

SENIOR PLUS

Kwiaty z bibuły od dawnych lat miały wielkie powodzenie, ponieważ można je wykonywać w każdym wieku. To świetny sposób na spędzanie czasu przez seniorów. Wszystkie prace manualne chronią przed demencją starczą.
W ramach zajęć manualnych Seniorom zaproponowano wykonanie kwiatów z krepiny.
Zajęcia realizowane w Dziennym Domu „Senior+” w Durlasach w ramach programu wieloletniego,,Senior+” na lata 2021- 2025 pozwalają na prowadzenie warsztatów manualnych dla naszych uczestników. Seniorzy mają pole do popisu w zakresie wolnej ekspresji, drzemiącej w nich kreatywności.
W dniu 24 maja w Domu Seniora odbyły się warsztaty kreatywnego tworzenia kwiatów z bibuły. Kwiaty robione własnoręcznie z papieru lub bibuły stają się coraz popularniejsze. Wykonanie ich jest bardzo proste i daje wspaniały efekt. Wystarczy trochę inwencji twórczej, zręczności i cierpliwości oraz bibuła, klej, nożyczki, druciki i wykałaczki. Kwiaty wykonane podczas warsztatów posłużą jako ozdoba i będą dekoracją stołu podczas spotkania z okazji Dnia Matki. Zrobiliśmy piękne róże. Będą długo zdobić wnętrza mieszkań naszych seniorów. Nie potrzebują wody zatem nie zwiędną. Zajęcia przebiegały w bardzo miłej, radosnej atmosferze. Sprawiły wiele zadowolenia i satysfakcji. Serdecznie dziękujemy Pani Marcie Krukowskiej, która przybliżyła nam jak kreatywnie pracować z bibułą. Sami uczestnicy Domu przyznają, że zajęcia tego typu sprawiają im wiele przyjemności, wyciszają i relaksują....

SENIORZY ZWIEDZAJĄ MUZEUM

Seniorzy z Dziennego Domu „Senior+” w Durlasach w dniu 11.05.2022r. przeżyli lekcję historii, bowiem stanęli w progach dawnego aresztu śledczego w Ostrołęce. Dziś mieści się tam Muzeum Żołnierzy Wyklętych, które w przystępny i nowoczesny sposób przybliża historię polskich Bohaterów walczących z sowieckim okupantem i komunistycznymi władzami o wolną Ojczyznę. Seniorzy swoje zwiedzanie rozpoczęli od obejrzenia filmu „Wybraniec Bogów” ukazującego losy wybitnego polskiego matematyka, Józefa Marcinkiewicza - zamordowanego w czasie zbrodni katyńskiej. Wystawa w muzeum zrobiła ogromne wrażenie na naszych seniorach. Ukazane tam najwybitniejsze postaci podziemia antykomunistycznego i ich wartości, którymi się kierowali, zachęcały, zwłaszcza młodych, do czerpania z ideałów Żołnierzy Niezłomnych.

OGŁOSZENIE O NABORZE

Kierownik Dziennego Domu „Senior+” w Durlasach ogłasza nabór kandydatów na stanowisko fizjoterapeuta.

Miejsce zatrudnienia: Dzienny Dom „Senior+” w Durlasach,
Wymiar zatrudnienia: umowa o pracę w wymiarze ¼ etatu ; 5 dni w tygodniu w wymiarze 10-ciu godzin tygodniowo

Wymagania niezbędne:

  • wykształcenie co najmniej średnie kierunkowe: technik fizjoterapii/ rehabilitacji uprawniające do wykonania zawodu fizjoterapeuta,
  • umiejętności praktyczne, bądź predyspozycje we wspieraniu osób starszych,
  • wiedza na temat seniorów i elementów wspomagających funkcjonowanie osób niepełnosprawnych,
  • mile widziane doświadczenie w pracy z osobami starszymi.

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

W dniu 20 stycznia 2022r. gośćmi Dziennego Domu „Senior+” w Durlasach była młodzież z Ochotniczego Hufca Pracy wraz z wychowawcami panią Martą Krukowską oraz Anną Damięcką Marczak. Seniorzy na warsztatach plastycznych przy współudziale młodzieży wykonali piękne serduszka, które później jako upominki zabrali ze sobą do domu. W dniu poprzedzającym Dzień Babci i Dziadka w warunkach pandemii takie spotkanie z młodszym pokoleniem miało ogromne znaczenie przy zapobieganiu marginalizacji. Wspólna praca dała wiele radości i satysfakcji obu stronom. Na twarzy osób starszych pojawił się entuzjazm w stosunku do wydarzenia, podczas którego seniorzy mają możliwość integracji z młodszym pokoleniem. Osobom starszym bardzo zależy na relacjach z młodymi. Pragną tej integracji i wspólnych działań. Chcą współuczestniczyć w różnych wydarzeniach, ale przede wszystkim pragną dzielić się tym czego mają najwięcej czyli doświadczeniem i wiedzą. Seniorzy, okazując gościnność zaprosili młodzież i wychowawców do wspólnego obiadu, natomiast przy kawie i cieście nawiązały się wspólne rozmowy, opowiadania o młodych latach naszych seniorów. Za wizytę i wspólnie spędzony czas seniorzy podziękowali śpiewem, w który włączyli się również nasi goście.